Tento sirup jsem vyráběla pro kamaráda jako dárek pro jeho svatební hosty. Připravovala jsem ho poměrně velké množství, 24 litrů, po půllitru pro každého hosta. Dlouho jsem přemýšlela, jak sirup udělám, všude byly recepty, na kterých se mi vždycky něco nelíbilo. Tak jsem to tak nějak dala všechno dohromady a podle prvních ohlasů to mělo vcelku obstojný výsledek. V první řadě mi šlo o výraznou chuť, v žádném případě jsem nechtěla mátu luhovat jen pár hodin. A taky jsem nechtěla přidávat citrusy až nakonec. Čím déle se nechají všechny ingredience luhovat, tím je sirup chuťově výraznější. Já jsem jej nechala pod utěrkou na chladném místě stát 3 dny, a každým dnem sílila vůně nálevu a byla jiná, nejprve citrónová, poté víc limetková a nakonec silně mátová. Pokud nemáte dostatečné množství máty a chcete připravovat velké množství, lze si pomoci mátou sušenou, kterou zalijete horkou vodou jako čaj a přidáte k cukrovému rozvaru.
Rozpis je na těch 24 litrů. Samozřejmě neočekávám, že by si to chtěl někdo připravit v tak velkém množství, i když si myslím, že do konce léta by se málokde nevypil. Třeba se bude někomu někdy rozpis na tak velké množství sirupu hodit :-). Já jsem recept koncipovala tak, že sirup je výrazný při ředění 1:5. Pokud byste dělali např. pouze něco přes 2 litry, a chtěli ředit standardně, 1:10, tak na 2 litry vody počítejte se dvěma citróny a čtyřmi limetkami (uvedla jsem i rozpis ingrediencí na tuto menší dávku).
Sirup chutná jako všude známé Mojito, jen ten bílý rum se přidává až do sklenice nakonec :-).Tak tedy na 24 litrů sirupu potřebujete (ředění 1:5):
5 litrů vody
5 kg třtinového cukru
2,5 litru mátového výluhu (6 polévkových lžic zalité 2,5 l vody)
10 hrstí lístků máty peprné
5 hrstí lístků meduňky lékařské
8 velkých citrónů
15 limetek
9,5 g sušené stévie zalité 470 ml horké vody
3,5 polévkové lžíce kyseliny citronové
10 hvězdiček badyánu
3 velké svitky skořice
voda
Na víc jak 2 litry sirupu potřebujete (ředění 1:10):
2 litry vody
0,5 kg třtinového cukru
4 hrsti lístků máty peprné
2 hrsti lístků meduňky lékařské
3 g sušené stevie zalité 100 ml horké vody
4 limetky
2 citróny
10 g kyseliny citronové
2 hvězdičky badyánu
1 svitek skořice
Pozn.: Pokud nechcete použít stevii nebo ji nemáte k dispozici, použijte stejné množství vody a cukru, tedy 2 l vody a 2 kg třtinového cukru.
Postup:
Nejprve si připravte cukrový rozvar. Vodu a cukr dejte do velkého hrnce, postavte na plotnu a na nejvyšším stupni začněte zahřívat a míchejte. Do doby, než se obsah hrnce dostane do varu, bude směs vody a cukru průhledná, to jest, že uvidíte na dno hrnce a cukr bude úplně rozpuštěný. Pak si rozvar přelijte do většího hrnce, pokud je to v tom původním na těsno, nebo jste rozvar připravovali na dvakrát. Pokud nemáte větší hrnec, a sirup budete připravovat ve dvou hrncích, tak ostatní ingredience podělte dvěma, aby byla v každém hrnci stejná koncentrace všeho. Stévii zalijte horkou vodou a nechte luhovat jen 2 minuty. Pokud ji nepřecedíte za tento krátký čas, nálev bude hořký. Přidejte ji k cukrovému rozvaru. Přidejte umytou mátu a meduňku. Já jsem do sirupu dávala jen lístky, bez stonků, protože pokud máta není mladá, stonky mohou být hořké a to jsem nechtěla riskovat.
Ne vždy se dají sehnat citrusy bez chemického ošetření kůry, proto, pokud je nemáte, namočte limetky i citróny na 20 minut do octové lázně. Na 2 litry vody použijte 3 lžíce octa, pokud je třeba vody víc, aby byly citrusy ponořené, úměrně zvyšte i přídavek octa.
Poté citrusy slijte a ještě každý vydrhněte houbičkou v horké vodě. Všechny nakrájejte na kolečka a hoďte do mátové cukrové vody, předtím každé kolečko zmáčkněte, aby se do vody uvolnila šťáva. Nakonec přidejte kyselinu a koření. Když budete dělat velkou dávku, zbytek do požadovaného objemu doplňte vodou. Zamíchejte celý obsah dřevěnou vařečkou. Přikryjte utěrkou tak, aby se nenamočila, ideální je obvázat ji okolo hrnce provázkem. Každý den utěrku sejměte a zamíchejte, případně utěrku vyměňte, pokud je vlhká. V této fázi neskladujte sirup v lednici, ale na chladném místě, třeba ve sklepě nebo na chladnější chodbě, tam kde není pokojová teplota.
Po třech dnech sirup opět pořádně zamíchejte a slijte do čistých, horkou vodou vypláchnutých sklenic. Pokud k nim máte i vršky, vyvařte je 10 minut v hrnci na plotně. Já jsem sirup ještě na 10 minut při 80 °C sterilizovala v zavařovacím hrnci, aby sirup svatebním hostům vydržel do prvního otevření bez jakékoliv vady na kráse. Po otevření se sirup uchovává v lednici, kde vydrží měsíc.
Lucka
Žádné komentáře:
Okomentovat